MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dziedzictwo Książąt Sieradzkich. Historyczna broszura powstała z inicjatywy Bractwa Rycerskiego Ziemi Sieradzkiej. Promocja w CIK ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Broszura ukazała się dzięki inicjatywie Bractwa Rycerskiego Ziemi Sieradzkiej. Promocja wydawnictwa odbyła się w Centrum Informacji Kulturalnej w Sieradzu
Broszura ukazała się dzięki inicjatywie Bractwa Rycerskiego Ziemi Sieradzkiej. Promocja wydawnictwa odbyła się w Centrum Informacji Kulturalnej w Sieradzu Paweł Gołąb
„Dziedzictwo Książąt Sieradzkich”. Tak zatytułowana historyczna broszura ukazała się dzięki inicjatywie Bractwa Rycerskiego Ziemi Sieradzkiej. Wydawnictwo było promowane na spotkaniu w Centrum Informacji Kulturalnej Sieradzkiego Centrum Kultury.

- Na dziedzictwo kulturowe dzisiejszego województwa łódzkiego składa się historia kilku regionów o bogatej przeszłości, rozbitych terytorialnie w czasie zaborów – przybliżają autorzy Michał Szymański i Stanisław Muszyński z Bractwa Rycerskiego Ziemi Sieradzkiej. - Mowa tu o dawnych ziemiach: sieradzkiej, łęczyckiej, wieluńskiej oraz rawskiej. Na przestrzeni wieków odgrywały one istotną rolę w dziejach polskiej państwowości wchodząc w skład powołanej w czasie rozbicia dzielnicowego dzielnicy senioralnej (ziemie sieradzka i łęczycka) i stanowiąc miejsce najważniejszych wydarzeń politycznych późnego średniowiecza. Na ukształtowanie się znanych nam krain historycznych wpłynęła polityka książąt piastowskich, którzy w XIII wieku utworzyli tu niezależne księstwa. Po zjednoczeniu Korony Polskiej księstwa te stały się ziemiami oraz województwami funkcjonującymi w swoich granicach przez kolejne stulecia.

Bractwo Rycerskie Ziemi Sieradzkiej wydało broszurę dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego w ramach projektu „Regiony Ziemi Łódzkiej” – Pomyśleliśmy od razu, że warto opowiedzieć o naszej rodzinnej ziemi sieradzkiej, by podkreślić charakter regionalny i tożsamościowy tej części województwa łódzkiego. Opisać jej historię, pokazać, skąd się wzięła. A jej zalążkiem było powstanie Księstwa Sieradzkiego, które Leszek Czarny siłą „wyrąbał” z rąk swojego ojca – Kazimierza Kujawskiego, potem je rozbudowując i nadając prawa miejskie wielu miejscowościom regionu – przybliża Stanisław Muszyński.

Możemy być jako sieradzanie wyjątkowo dumni z tej części dziejów Polski? - Niewątpliwie - odpowiada. - W tym czasie Ziemia Sieradzka stała się centrum politycznym między Małopolską a Wielkopolską i regionem, z którego Leszek Czarny rozpoczął próbę zdobycia korony. A jego następca, kolejny książę sieradzki Władysław Łokietek już tego dokonał i zjednoczył resztę kraju tworząc Królestwo Polskie.

Z Księstwem Sieradzkim łączy się historyczne Wzgórze Zamkowe w Sieradzu. Zobacz jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniało się to miejsce. KLIKNIJ W LINK PONIŻEJ:

Miejsce przeszło prawdziwą metamorfozę w ciągu minionych dwóch dekad. Jeszcze 20 lat temu, zarośnięte i zaniedbane, nie zachęcało do odwiedzin. Po rewitalizacji stało się ulubionym miejscem spacerów czy imprez jak rycerskie Wrota czasu, festiwal Kolory Polski czy Open Hair. Zobacz w galerii artykułu

Wzgórze Zamkowe w Sieradzu. Jak się zmieniło? W czwartek ci...

Broszura „Dziedzictwo Książąt Sieradzkich była promowana w Centrum Informacji Kulturalnej w Sieradzu (Rynek 18). Ukazała się w nakładzie 3 tys. egzemplarzy. Zainteresowani wydawnictwem, które zdobią zdjęcia lotnicze Marcina Krzepkowskiego**, mogą się tu zgłosić, by otrzymać darmowy egzemplarz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto